středa 2. května 2018

ZKOUŠKA NAD LIDSKÉ SÍLY ANEB VELKÉ MÝLENÍ

Nepotkala vás zkouška nad lidské síly. Bůh je věrný: nedopustí, abyste byli podrobeni zkoušce, kterou byste nemohli vydržet, nýbrž se zkouškou Vám připraví i východisko a dodá Vám sílu, abyste mohli obstát. (1. Kor10:13)
Loni jsem si překvapeně uvědomil, jak tento populární  veršík v Bibli chápeme špatně. Je používán v probuzeneckých kruzích jako kouzelná formulka v nesnadných životních situacích.
Třeba:
  • Máš před sebou zkoušku na vysoké škole nebo těžký pracovní úkol? Klid! Přece je psáno v Písmu: Nepotkala vás zkouška nad lidské síly..... 
  • Padla na Tebe těžká nemoc? Nepotkala vás zkouška nad lidské síly.... 
  • Prožíváš manželskou krizi? Nepotkala vás zkouška nad lidské síly....
Zkouška betonového profilu....

Pak se naděje nesplní a náš veršík používáme dál, ale poněkud skřípe.
  • Propadl jsem u státnic? Pracovní úkol jsem nezvládl? Nepotkala vás zkouška nad lidské síly....
  • Je po rozvodu, jsem zdrcen, přemýšlím, že se vším skoncuji... Nepotkala vás zkouška nad lidské síly....
  • Zemřela mi malá dcera... Nepotkala vás zkouška nad lidské síly....
Sami asi cítíme, jak ono vytržené biblické slovo dře, skřípe o lidské osudy. Z prostého  důvodu. Nemluví totiž o zkouškách, ale o pokušení!  A navíc není to ani vyučující verš s nadčasovou zvěstí. Je to Pavlův obyčejný popis životní fáze korintského společenství, v textu sloužící spíše jako můstek k dalšímu tématu.


Uvedu jen kousek kontextu: 

1 Korintským 10:11 Tyto všechny věci se jim staly jako příklady pro nás a bylo to zapsáno k napomenutí nám, které zastihlo dokonání věků. 12 A tak kdo si myslí, že stojí, ať hledí, aby nepadl. 13Nezachvátilo vás jiné pokušení než lidské; věrný je však Bůh, který vás nenechá zkusit více, než snesete, ale se zkouškou dá i východisko, abyste ji mohli snést. 14 Proto, moji milovaní, utíkejte před modlářstvím! 15 Mluvím jako k rozumným; sami rozsuďte, co říkám.
Už jen ono vyústění ve verši (14): „Proto, moji milovaní, utíkejte před modlářstvím.“  Zjevně napovídá, že Pavel nemluví o životních zkouškách. Tento dovětek by měl pozorného čtenáře zabrzdit ve zbrklém využití onoho výroku do všech životních situací.


Jak verši rozumět? 

Dovoluji si navrhnout tento výklad: Korintští byli křesťané v hříchu až po uši. Měli o sobě přemrštěné vysoké mínění. Dokázali vyčítat i samotnému Pavlovi jeho nedostatky. Ale neviděli své vlastní hříchy, hádali se a soudili mezi sebou, zahrávali si s démony. A Pavel jejich hřešení komentuje slovy: "Nezachvátilo vás jiné pokušení nad lidské síly..... " Tedy něco ve smyslu: Žili jste podle vlastních vášní a tužeb. Jste pokoušeni svou lidskostí, člověčinou. A je to jen Boží zázrak, že dodnes žijete jako křesťané.. Doposavad Vás milostivé věrný Pán Bůh podržel. Nedal vám zakusit větší pokušeni než by vaše  chabá a namyšlená křesťanská víra unesla. A naopak připravuje i východisko - radikálního pokání. Proto ihned Pavel navazuje „utíkejte od modlářství“(14).   
A následuje oddíl, kde Pavel varuje před propojením života s démonskými silami. Tento verš má tedy spíše spojovací a ilustrativní funkci! Je ilustraci toho, jak laskavý a trpělivý byl Pán Bůh ke korintským v jejich hříchu. 
Tento verš chápeme zcela špatně i z důvodu, že používáme ne zcela šťastný překlad. Nemluví se zde o „zkouškách života“ (státnice, krize, vyhazov z práce), ale o pokušeních či svádění ke hříchu.
Ovšem i v této verzi výkladu se nabízí další špatné využití tohoto verše: „Žádné pokušení mě nemůže položit na lopatky, protože Bůh to nikdy nedovolí, proto si mohu občas zahřešit“. Takto křesťan nemůže přemýšlet. Verš je ujištěním, že jsme pod Boží ochranou, což ale nemáme zneužívat. Vždyť náš verš předchází slovo: „Kdo se domnívá, že stojí, ať hledí, aby nespadl.“(12) 
Asi se tedy s bázní ptáme – může nás potkat zkouška nad lidské síly? Toť otázka na jinou úvahu. Zjevné je to, že výše uvedený verš o zkouškách nad lidské síly nemluví. Spíše bych poukázal na jiný verš: „Šimone, Šimone, hle, Satan si vás vyžádal, aby vás vytříbil jako pšenici. Já jsem však poprosil za tebe, aby nezanikla tvá víra.“ 



Přiznávám, že jsem byl překvapen vlastním velkým mýlením při  používáni tohoto verše z 1. korintským. Znovu si uvědomil, jak důležité pozorně číst Písmo a nenechat se unést zaužívaným chápáními veršů.



5 komentářů:

  1. no, to je zvláštní, že to tak asi všichni chápou jako životní zkoušku, ale Bůh nás tak miluje, že kdyby jsme chtěli od Něho odejít v nějakém tom pokušení nebo těžké životní zkoušce, tak On nás drží a nepustí a připraví nám východisko takové, že zůstaneme v Jeho náruči

    OdpovědětVymazat
  2. Ano, zřejmě tomu věří proto, protože si přejí to, co jsi napsal. Ale o tom opravdu ten verš není.

    OdpovědětVymazat
  3. No tě pic! Taky "přiznávám, že jsem překvapen vlastním velkým mýlením při používáni tohoto verše z 1. Korintským". A taky jsem si znovu uvědomil, jak důležité je nechat si stále otevírat Písmo čerstvým závanem Ducha a nenechat se unést zaužívanou "klimatizací". Děkuju za otevření okna!
    Caine
    P.S. Jen drobnost: V textu vypadlo slovíčko... Šimone, Šimone, hle, Satan si vás VYŽÁDAL, aby vás vytříbil jako pšenici...

    OdpovědětVymazat
  4. Myslím se, že verši 1.Kor.10, 13 jde i při pochopení celého kontextu rozumět také jako zalíbení o Boží věrnosti ve zkouškách i pokušení. Nikde tam není zaslíbeno, že zkouška nebo pokušení skončí podle našich představ. Bůh nám ale skrze tato slova říká, že ve zkouškách i pokušení můžeme obstát (ať už dopadnou jakkoliv), když se ho budeme držet - protože Bůh je vždy věrný. A to je to velké povzbuzení, které neplatilo jen pro Korintské, ale platí i dnes pro každého, kdo vydal Kristu svůj život.

    OdpovědětVymazat
  5. Lidé zkoušejí celý svůj život a já osobně beru zkoušky jako něco, co mě může posunout dál. Kam bychom se posunuli, kdybychom nezakusili nějaké zkoušky a něčeho, co nás motivuje? A je jedno, jestli jsou to státnice nebo neoprávněný vyhazov. Na konci dne to bude vždycky něco, co překonáme a posuneme se dál. :-) a

    OdpovědětVymazat