S úzkostnou předtuchou jsem otevíral obálku. Ano, bylo v ní to, čeho jsem se bál: Oznámení o úmrtí sestry Kalousové. Parte. Mé srdce zalil smutek. Další řádky vysvětlí jeho důvod. Do Žamberka jsem začal jezdit kázat hned po nastěhování do Třebové.
Náměstí v Žamberku. Ulička vlevo vedla k modlitebně. |
Husitský kostelík. Bývalá synagoga u řeky. |
Sestra Kalousová přicházela se svou dcerou zcela pravidelně.
Sestra Kalousová |
Po bohoslužbách jsem od ní měl připravené její vlastnoruční buchty, rohlík se sýrem, vše se starosvětskou pečlivostí zabalené v sáčcích od mouky (manžel býval pekař.) Oslovovala mě, sotva třicetiletého, veleuctivě: „Pane kazateli.“ Po bohoslužbách pečlivě spočítala vybrané peníze, zapsala do starého oranžového školního sešitku a já jsem musel do příslušné kolonky podepsat převzetí. Pevný rituál. Zpět mě občas sestry vezly autem na nádraží. Jednou mi řekly, že se mnou vždy omládnou. Snad tehdy, jsem si uvědomil, že mé cesty mají smysl. Dokonce jsem si užíval uctivosti a vděčnosti stárnoucích dam.
Do Žamberka jsem začal jezdit rád. Byl to vždy jakýsi nedělní odpolední rituál, vždy druhou neděli, namísto odpolední jízdy do Mladkova. Měl jsem moc rád cesty chrochtajícím motoráčkem z Letohradu i unavené cesty zpět s nadějí blížícího se kazatelského volného pondělí. Občas jsem tam jezdíval i v týdnu, třeba na Velký pátek. V době, kdy žamberecký kroužek křesťanů osiřel, kvůli nestíhání a odstěhování se letohradské farářky ČCE, jsem tam byl ještě častěji.
Pak jsem si pořídil auto a řidičský průkaz. A začala zcela nová éra služby v tomto městě. Na vlak jsem zcela zapomněl. Do Žamberka už jen autem, nejdříve škodovkou 120L , potom favorietm. Sestry na tuto chvíli čekali. Ulevilo se jim. Vždy jsem postupně jednu po druhé objel autem, nabral do vozu a po pobožnosti opět rozvážel. Sestra Kalousová začala na bohoslužby nosit pouze lahev s pitím. Věděla proč. Milou stařenku jsem v Líšnici, vesničce kousek za Žamberkem, vysazoval jako poslední. „Pane kazateli, stavíte se?“ Vždy jsem se stavil. Začala nádherná tradice nedělních podvečerů v domě u Kalousů.
Domek u řeky. V levé části sestra bydlela. |
Vchod do domečku. |
Sestra Kalousová u své dcery. |
Pak začala do mého hrnku sypat lžičku za lžičkou. S poslední (odhaduji šestou žličkou?) se zastavila těsně nad hrnkem. Jakoby přemýšlela, zda ji má ještě přidat. Jistě si v duchu řekla něco ve smyslu – pro bratra (pana!) kazatele to nejlepší. A za chvíli onen děsivý smrťák postavila přede mě, se slovy: „Pane kazateli, oslaďte si“. „Sestro, já nesladím“, odvětil jsem. „Ale aspoň trochu byste měl!“ odvětila. „Ne děkuji“, pokračoval jsem v každoměsíčním dialogu. Vzal jsem hrníček do rukou a usrkl. Ústa se mi zkřivila, žaludek začal pálit. Byl to tuplovaný smrťák. Nedal se ani pít. Nechtěl jsem sestru uvést do rozpaků. Měl jsem ji rád. Zvolil jsem jiný postup. „No sestro, já si přece jen osladím“, vypravil jsem ze sebe. „Já jsem vám to říkala!“, laskavě se zadostiučiněním odvětila a posunula ke mně staromódní cukřenku.
Osladil jsem ji a usrkával, vše notně zakusoval buchtami. Mezitím na údolí Orlice padla večerní tma a já jsem se zvedl. Lačně jsem očekával nejbližší benzinovou pumpu na Šedivci. Koupil lahev vody a za volantem pil a pil.
Časem sestře ubývalo sil. Z domečku se přestěhovala ke své dceři do Helvíkovic. Měla u ní útulný pokoj, opět s kamny. I tam bylo moc hezky. Užívali jsme si společenství, vždy s buchtami. Nikdy však nezapomenu na jarní a podzimní večery v Líšnici.
Originál fotka domu kalousů - přímo z alba |
Nezapomenutelný výhled na hygienické zastávce. |
Na každou sestru ze Žamberka mám krásné vzpomínky: Na křehkou sestru Rumlovou; na milující a přitom stále věcnou a pracovitou sestru Egertovou, na sestru Shreiberovou, která byla věrnou dcerou své maminky; na bratra Topinku, který v Letohradě pookříval, na sestru Krňávkovou, za kterou jsem dokonce jezdíval i do Prahy a na sestru Dostálovou, za kterou jsem nestihl zajít v nemocnici před smrtí, no i na další sestry.
Má poslední služba kazatele byla v Žamberku. V neděli jsem tam kázal a v pondělí jsem se stěhoval do Frýdku-Místku. Bylo to symbolické. Odpoledne v Žamberku a další odpoledne ve Frýdku Místku. Od sester jsem dostal krásnou knihu o kraji východních Čech. Do Žamberka se dodnes, pokud to jde, vracívám.
Moc pěkné, bez příkras a přesto bohaté upřímností, prostotou a láskou.
OdpovědětVymazatPetře, to je ten kazatelský bonus. Ne nové moderní modlitebny ani početné sály, nýbrž hrejiva srdce, věrná Panu Ježíši Kristu. Díky Stanislav Stebel
OdpovědětVymazatPetře, ty tvoje žádky vždycky potěší a pohladí. Díky. Olga Tydli
OdpovědětVymazatÚplně jsem se na chvilku při čtení vrátila do židle s kulatým opěradlem v žambereckém kostelíku. Jako dítě jsem tam nejezdila ráda a netěšila se na dlouhatánské modlitby...dnes bych se je od nich ráda učila. pošlu odkaz na tvoje vzpomínky jejímu vnukovi Davidovi, jestli ti to nevadí.Určitě by ho to potěšilo. Jana Sever
OdpovědětVymazatDíky Bohu za všechny věrné . Milé vzpomínky nás potěšili,
OdpovědětVymazatsestry ze Žamberka.