![]() |
Krajina tiše vzdoruje zubu času. |
Nový způsob přepravy
Pondělí 31.7.
Spíme v Rumunsku, u příjemného silničního jezera „Lacul
Mujdeni“, kde se dá i vykoupat. Další den vede silnice podél ukrajinských hranic.
Za řekou Tisa vidím zakarpatské Tjačiv, Teresvu, Byčkiv. Projíždíme rumunským Sighetem,
o kterém jsem čítával ve vzpomínkách v časopise Podkarpatská Rus. Potom se
už silnice stáčí na jihozápad, do vnitřního pohraničí.
Otevírá se před námi pastorální krajina. Tolik oborohů jsem neviděl ani na Ukrajině. Ta pole, louky, pastviny. A kupky sena. Jsem hned po ránu „unešen“.
Úterý 1.8.
...oběd si dáme v místní restauraci a přespíme přímo v houštině u nádraží.
Středa 2.8.
Vyrazíme starou lesní úzkorozchodkou, ze které je dnes poněkud „cirkus“. Ale roztomilý.

Vlak se valí nádherným údolím. Parní lokomotiva odfukuje.
Vagonky jsou pospojované nejen táhly, ale i zásuvkami.
(Za hřebenem Maramureše, v Bukovině, třicet let hospodařil v tamních lesích prof. Opletal, dávný děkan brněnské lesnické fakulty.
![]() |
Opletal Josef, ing. Dr. h.c. (1863-1953) profesor lesní těžby na brněnské lesnické fakultě |
Mezi nohama se nám začínají plést dvě roztomilá štěňata, plná blech a klíšťat. Kňučí bolestí. Je nám jich líto, ale snažím se je odhánět. Bojím se, aby se na nás nenalepila. Znám totiž ta srdceryvná loučení na koncích puťáků a nechci to zažít. Ale psi se na nás opravdu nalepí. Leč, přiznejme si, je to oboustranné. Štěňata z části ovládnou naši výpravu. Čtyřnozí chlapci si dopřávají čtyřchodové snídaně. Proto si dovoluji nazvat naše putování psím.
Najdeme hezké místo na táboření. S rozpadlou salaší a studánkou. Moc toho sice neujdeme, ale rádi si oddechneme. I psi si rádi spočinou.
Čtvrtek 3.8.
Další den jsem si naivně myslím, že cesta je jasná, ale od samého začátku ztrácíme směr. Hřebenová cesta prostě neexistuje. Lesnická cesta se občas objeví, ale záhy zmizí do údolí. Nejednou se kilometry prodíráme hustým, ale i nádherným pustým karpatským lesem.
Konečně louka s prameny a na ní dávné tlející salaše. Vděčně zatáboříme. Psi s námi. Ušli jsme trapně 5 km, ale bez cesty. Jsme unaveni.
Pátek 4.8.
Asi nejnáročnější den. Jistě i převýšením, ale především horkým a šisujícím sluncem. Kolikrát si za den zpívám klasika: „Šílený slunce nad oblohou…“ Valíme přes louky bez cest až pod nejvyšší horu Toroiaga (1927 m). Její svah má charakter prudké střechy.
Objevíme však velmi hezkou zastíněnou vrstevnicovou cestu. Ze čtvrtiny horu obejdeme na pastviny s krávami.
Odtud vede pěšina na vrchol. Sice delší, ale humánní. S přemáháním se škrábu hore. Ale námaha je odměněna dobytím hory. Krásný výhled a rozhled. S vděčností pijeme Danovu rezervní vodu. Sice teplou, ale super. Potom sestup, opět celkem prudký. Už za večera nacházíme plánované tábořiště se studánkou, přístřeškem a stádem divokých koní: „Refugiul Montan Lucaciasa.“
Všichni jsme tak vyšťaveni sluncem, že padáme do stanů a spíme. Psi tuto trasu absolvují s námi. Odhaduji, že nikdy nebyli a nebudou tak vysoko nad mořem.
Sobota 5.8.
![]() |
Výhled na naši trasu, po které jsme šlapali |
Neděle 6.8.
Potom nádhernou letitou vrstevnicovou cestou. Snad stará pastýřská či lovecká stezka. Na mnoha místech upravovaná, ale lety splynula s okolím.
Pěšina skončí v krásném sedle „Tarnita Balasanii“ se salaší, ovcemi a přicházející bouří.
Odtud stoupáme vápencovou krajinou, pod skalou nacházíme nádherný pramen. Jsme celkem vysoko v horách, kolem 1700 m. n. m., ale je tu už cítit civilizace.
Pondělí 7.8.
Balíme mokré stany, což je disciplína, kterou v horách nemám rád. Pokračujeme pohodlnou silničkou až do sedla „Passul prislop“. Je zima, těším se na teplou polévku. Kromě několika stánků s cetkami jsou tu restaurace ale zavřené. Vymýšlíme plán, že dva řidiči zajedou stopem dolů pro auta a zbytek výpravy počká. Jíme všechny sušené polévky, co jsme našli v batozích. Jediné teplé jídlo. Venku je 8 stupňů. Navštěvujeme místní monastýr.
Moc hezké. Kupujeme si v něm lesní sirupy. (Právě jeden u psaní popíjím.)
Naši řidiči se vrátí až za pár hodin. Cesta do města byla
přece jen daleká a dlouhá. Potom už do „Viseu de Sus“. Psi s námi
v kufru. Co všechno za ten týden zažili! Necháme je po zralé úvaze na úzkorozchodném
nádraží, kde jsme začínali. Loučení těžké i smutné. Já, kruťák, si spíše oddechnu.
Považuji nádraží za jejich přirozený biotop. Ale oceňuji srdnatost Radky, která
se snažila štěňata udat skoro komukoliv, koho potkala.¨
Úterý 8.8.
Velmi brzy ráno vstaneme, část výpravy odcestuje domů a zůstává
jen trojice Dan + Petr + moje maličkost. Před námi je pokračování putování. Ani
jsem si nepředstavoval, jak malebné.
Začínáme v městečku „Poienile de sub Munte“,
v místní kavárně. Jsme udiveni pracovním stylem. Jsme tu brzy ráno, ale
vyčep-kavárna se postupně zalidňuje. Asi je to klasická společenská událost
sejít se v úterý v místní cofeterii. Trochu odpočíváme, studujeme
mapy, pijeme, co je k pití, hlavně kávu. Je nám dobře. Poprvé zaslechneme
slovanská slova.
![]() |
Modlitebna adventistů |
Středa 9.8.
Už skoro v podvečer zahlédneme v lese pod pastvinou dva mladé pastýře. Ochotně nám hlásí, že je tu pramen. Děkujeme. Večer je krásný. Kochám se amfiteátrovou pastevní loukou i tím, jak se mění během večera barvy.
Čtvrtek 10.8.
Pokračujeme dál, celkem těžko v lese hledáme hlavní hřeben. Po čase se před námi rozevřou nejmalebnější místa. Opět to, co miluji: louky, pastviny, salaše, dřevěnice, koně a nade vším romantický zvuk motorových sekaček. Jsem nadšený. Cesta sic vede „horedole“, ale je na co koukat.
Pátek 11.8.
Jsme na hřebeni, který nás dovede do „Viseu de Jos“. Na tuto cestu jsem se těšil nejvíce, leč hospodářský život tu už ustal, až na pár stád ovcí.
Zajímavé pro mě je, že potkáme mladou pastýřku se stádem. Amazonka. Jinak povětšinou nekosené a nepasené louky. Nad městem jsou dávné terasy, připomínající zanikající slovenskou kysuckou krajinu. Jak rád bych tu zůstal a jen tak se toulal…
Během sestupu se rozdělíme a ve „Viseu de Sus“ se vzájemně naháníme. Do nedalekého „Viseu de Jos“ jedeme taxíky. Busy tu „nepremávajú.“
Sobota 12.8.
Od příjemného jezera jedeme autem do Bratislavy a do Brna.
Večer jsme doma. Druhý den jsem na Staré
Turé a o tři dny později jedu busem kousek od krajin naší trasy, ale z ukrajinské
strany.
Ano, bylo to hodně dobré putování.
· Byl s námi v horách nejmladší člen všech výprav – Štěpán, 15 let. Byl mezi námi „boomery“ poněkud osamělý. Škoda, že nejel Davy.
· Od tohoto putování považuji Maramureš za nejzachovalejší část Rumunska, co se týče kulturní krajiny. Lesy jsou tu plundrovány až běda.
· Jinak v horách je to kraj opuštěný.
· Příjemná pro mě byla možnost normálně si v Rumunsku popovídat „rusínštinou“.
· A krásné bylo setkání s přelaskavým pastorem Teodorem Grozou, s jehož laskavou probuzeneckou zbožností jsem souzněl i přes jazykovou bariéru. Kristus opravdu spojuje.
A co nakonec?